2018-2019 Faaliyetler

27/06/2019-03/07/2019

 ORTA ANADOLU AVRUPA MÜKEMMELİYET MERKEZİ PROJESİ

AVRUPA ÇALIŞMALARI YAZ OKULU 

YER: FRANSA- PARIS, ASSOCIATION JEAN MONNET

Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı’nın bölgesel koordinatör olarak yer aldığı Orta Anadolu Jean Monnet Mükemmeliyet Merkezi (ANAMER) Projesi kapsamında, 27 Haziran- 3 Temmuz tarihleri arasında “Association Jean Monnet” işbirliği ile Paris’te bir yaz okulu gerçekleştirilmiştir.  Anabilim Dalımız doktora öğrencisi Özge Bozkaya ve yüksek lisans öğrencisi Kübra Edibe Ermin’in katıldığı yaz okulunda, Avrupa Birliği’nin tarihi, kurumları, işleyişi ve Avrupa Birliği’nde demokrasi konuları ile ilgili konferanslar ve workshoplar düzenlenmiştir.

c4f456c5-acd0-4278-a647-6fe72806a160

Yaz okulu kapsamında Paris’te Avrupa Parlamentosu İrtibat Bürosu ve Jean Monnet’in evi ziyaret edilmiştir.

IMG_1780

860cd26a-4f8c-47b4-890c-cb5063632360

30/05/2019

SOSYAL KAYNAŞMA ALANINDA JEAN MONNET KÜRSÜSÜ PROJESİ

İŞGÜCÜ PİYASASI YAPISI VE KRİZLER KONULU ÇALIŞTAY

YER: TÜRKİYE CUMHURİYETİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

İZMİR İL MÜDÜRLÜĞÜ

İşgücü piyasası yapısı ve bu konuda yaşanan krizlere ilişkin interaktif çalıştay serisinin ilki, sosyal güvenlik denetmenleri ile 30 Mayıs 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürlüğü’nde düzenlenmiştir. Çalıştay, İzmir İl Müdürü Sn. Ekrem GÜLCEMAL, Denetim Sorumlusu Sn. Alper ÇELİKKOL ile 20 sosyal güvenlik denetmeni ve Sosyal Kaynaşma Alanında Jean Monnet Kürsüsü Projesi yürütücülerinin katılımıyla iki oturumda gerçekleştirilmiştir. Çalıştayda, Jean Monnet Kürsüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki ERDUT açılış konuşmasını yapmış ve Sosyal Kaynaşma Alanında Jean Monnet Kürsüsü faaliyetlerinden bahsetmiştir. Etkinliğin birinci oturumunda, işgücü piyasasının yapısına yönelik bilgilendirme yapılırken ikinci oturumda konuya ilişkin tartışma bölümüne yer verilmiştir.

IMG-20190827-WA0002 (2)

Çalıştayın birinci oturumunda, Avrupa Birliği’nde ve Türkiye’de göç, işgücü piyasasının yapısı ve bu konuda yaşanan krizler gibi başlıklar değerlendirilmiştir. İkinci oturumda ise, katılımcılar işgücü piyasası uygulamalarına yönelik görüşlerini paylaşmıştır. Suriyeli mülteci krizinin Türkiye’nin sosyal güvenlik sistemi üzerindeki etkisi ve İzmir bölgesi açısından sonuçları çalıştayın tartışma bölümünde değerlendirilen diğer konulardır.

24/05/2019

 ORTA ANADOLU AVRUPA MÜKEMMELİYET MERKEZİ PROJESİ

JEAN MONNET DERSLERİ SERİSİ

“AVRUPA GÜVENLİĞİ VE AVRUPA BİRLİĞİ’NİN TRANSATLANTİK İLİŞKİLERİ”

YER: BEYOND HOTEL TOPLANTI SALONU, ALSANCAK

Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı ev sahipliğinde, 24 Mayıs 2019 tarihinde, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi, Doç. Dr. Giray SADIK’ın katılımıyla Jean Monnet dersi düzenlenmiştir. Orta Anadolu Avrupa Mükemmeliyet Merkezi (ANAMER) Projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte Doç. Dr. SADIK, “Avrupa Güvenliği ve Avrupa Birliği’nin Transatlantik İlişkileri” konulu sunumunu gerçekleştirmiştir.

AEOZ8389

15/05/2019

ORTA ANADOLU AVRUPA MÜKEMMELİYET MERKEZİ PROJESİ

JEAN MONNET DERSİ SERİSİ 

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN BALKANLAR GENİŞLEMESİ VE DIŞSAL YÖNETİŞİM BAĞLAMINDA AVRUPA BİRLİĞİ’NİN YENİ KOMŞULUK POLİTİKASI

YER: DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı ev sahipliğinde, 15 Mayıs 2019, Çarşamba günü, Çankırı Karatekin Üniversitesi öğretim üyesi, Doç. Dr. Hatice YAZGAN ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Ali Onur ÖZÇELİK’in katılımlarıyla Jean Monnet dersi düzenlenmiştir. Bu etkinlik, Anabilim Dalımızın Bölgesel Koordinatör olarak yer aldığı “Orta Anadolu Avrupa Jean Monnet Mükemmeliyet Merkezi (ANAMER)” projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir.

IMG_0905

Etkinlikte, Doç. Dr. YAZGAN “Avrupa Birliği’nin Balkanlar Genişlemesi”, Dr. Öğr. Üyesi ÖZÇELİK “Dışsal Yönetişim Bağlamında Avrupa Birliği’nin Yeni Komşuluk Politikası” konulu sunumlarını gerçekleştirmiştir.

BYNG1327

IMG_0910

IMG_0926

09/05/2019

SOSYAL KAYNAŞMA ALANINDA JEAN MONNET KÜRSÜSÜ PROJESİ

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE GÜNCEL GELİŞMELER ÇALIŞTAYI

YER: DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ AVRUPA DOKÜMANTASYON MERKEZİ

Anabilim Dalımız tarafından yürütülen Sosyal Kaynaşma Alanında Jean Monnet Kürsüsü faaliyetleri çerçevesinde 9 Mayıs 2019, Perşembe günü saat 13:30’da, Dokuz Eylül Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Avrupa Dokümantasyon Merkezi’nde “Avrupa Birliği’nde Güncel Gelişmeler” konulu çalıştay düzenlenmiştir. Çalıştayda, Jean Monnet Kürsüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Erdut açılış konuşmasını yapmıştır. Prof. Dr. Erdut, Avrupa Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkürlerini ilettikten sonra, Avrupa Birliği’nde yaşanan güncel gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulunmuştur.

IMG_0842

Çalıştay, katılımcıların katkılarını sunduğu tartışma bölümü ile zenginleştirilmiştir. Bu kapsamda, Brexit, Avrupa bütünleşmesinin geleceği, Avrupa Birliği-Çin ilişkileri, Avrupa sosyal politikası, yükselen aşırı sağ partiler, göç yönetimi, Balkanlar, Avro krizi, Türkiye-AB ilişkileri gibi konu başlıkları tartışılmıştır.

IMG_0845

IMG_0848

02/05/2019

SOSYAL KAYNAŞMA ALANINDA JEAN MONNET KÜRSÜSÜ PROJESİ

“1974 KIBRIS BARIŞ HAREKATI: KAVRAMSAL BİR TARTIŞMA” KONULU KONFERANS

YER: DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ AVRUPA DOKÜMANTASYON MERKEZİ

Sosyal Kaynaşma Alanında Jean Monnet Kürsüsü faaliyetleri kapsamında 2 Mayıs 2019, Perşembe günü saat 13:30’da, Dokuz Eylül Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Avrupa Dokümantasyon Merkezi’nde, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Altuğ Günal’ın sunumuyla “1974 Kıbrıs Barış Harekatı: Kavramsal Bir Tartışma” konulu etkinlik düzenlenmiştir. Etkinlikte, Jean Monnet Kürsüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Erdut açılış konuşmasını yapmıştır.

IMG_0759

Doç. Dr. Günal sunumunda Kıbrıs Barış Harekatı’nın tarihsel gelişimine yer vererek, konuyu insani müdahale çerçevesinde değerlendirmiştir.

IMG_0764

FIJU6553

Etkinlik, Prof. Dr. Erdut’un Doç. Dr. Günal’a teşekkür belgesini takdim etmesi ile sona ermiştir.

IMG_0790

18/04/2019

SOSYAL KAYNAŞMA ALANINDA JEAN MONNET KÜRSÜSÜ PROJESİ

“19. YÜZYILDA BALKANLAR: PANAROMİK BİR BAKIŞ” KONULU ETKİNLİK

YER: DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ AVRUPA DOKÜMANTASYON MERKEZİ

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Avrupa Birliği Anabilim Dalı tarafından yürütülmekte olan Sosyal Kaynaşma Alanında Jean Monnet Kürsüsü faaliyetleri kapsamında, 18 Nisan 2019, Perşembe günü,  İşletme Fakültesi, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü öğretim üyesi, Doç. Dr. İbrahim Alper Arısoy’un sunumuyla “19. Yüzyılda Balkanlar: Panaromik Bir Bakış” konulu bir konferans düzenlenmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Avrupa Dokümantasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Jean Monnet Kürsüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Erdut açılış konuşmasını yapmıştır.

IMG_0530

Doç. Dr. Arısoy sunumunda Balkanların kavramsal ve tarihsel çerçevesini, Balkan şehirlerinin günümüze kadar geçirdiği dönüşümü panaromik bir bakış açısıyla değerlendirmiştir.

IMG_0526

IMG_0527

Etkinlik, Prof. Dr. Erdut’un Doç. Dr. Arısoy’a teşekkür belgesini takdim etmesi ile sona ermiştir.

IMG_0534

29/03/2019 & 05/04/2019

 ORTA ANADOLU AVRUPA MÜKEMMELİYET MERKEZİ PROJESİ

JEAN MONNET DERSLERİ SERİSİ

“AVRUPA BİRLİĞİ’NİN GÖÇ POLİTİKASI VE “AVRUPA BİRLİĞİ’NİN KOMŞULUK POLİTİKASI”

YER: DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı ev sahipliğinde, 29 Mart 2019 ve 5 Nisan 2019 tarihlerinde Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğretim üyesi, Doç. Dr. Sühal Şemşit’in katılımıyla Jean Monnet dersleri düzenlenmiştir. Orta Anadolu Avrupa Mükemmeliyet Merkezi Projesi kapsamında 29 Mart 2019 Cuma günü düzenlenen etkinlikte Doç. Dr. Şemşit, Avrupa Birliği’nin göç politikalarını değerlendirmiştir. 5 Nisan 2019 tarihli etkinlikte ise Doç. Dr. Şemşit “Avrupa Birliği’nin Komşuluk Politikası” konulu sunumunu gerçekleştirmiştir.

IMG_0417

IMG_0418

21/03/2019

ORTA ANADOLU AVRUPA MÜKEMMELİYET MERKEZİ PROJESİ

JEAN MONNET DERSİ SERİSİ

BREXİT VE EKONOMİK ETKİLERİ” VE “AVRUPA BİRLİĞİ’NDE ANTİ-TEKELLEŞME POLİTİKALARI”

YER: DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı ev sahipliğinde, 21 Mart 2019 tarihinde, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyeleri, Prof. Dr. Angelo SANTAGOSTINO ve Doç. Dr. Cemil ÖZBUĞDAY’ın katılımlarıyla bir Jean Monnet dersi düzenlenmiştir. Bu etkinlik, Anabilim Dalımızın Bölgesel Koordinatör olarak yer aldığı “Orta Anadolu Avrupa Jean Monnet Mükemmeliyet Merkezi” (ANAMER) projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir.

FMGY4007

Etkinlikte, Prof. Dr. SANTAGOSTİNO “Brexit ve Ekonomik Etkileri”, Doç. Dr. ÖZBUĞDAY “Avrupa Birliği’nde Anti-tekelleşme Politikaları” konulu sunumlarını gerçekleştirmiştir.

FISJ5336

02/03/2019

SOSYAL KAYNAŞMA JEAN MONNET KÜRSÜSÜ PROJESİ

“GÖÇ VE TRAVMA” KONULU EĞİTİM

Sosyal Kaynaşma alanında Jean Monnet Kürsüsü faaliyetleri kapsamında, Dr. Kutay TAŞ Jean Monnet Kürsüsü proje ekibine travma sonrası duygu bozuklukları ve travma yaşayan kişilere nasıl yaklaşılması gerektiği konularında eğitim vermiştir. Dr. TAŞ, çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında uzman doktor olup, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi bölümünde çalışmaktadır ve proje ekibinin bir üyesidir. Eğitim 3 Mart 2019 tarihinde Avrupa Dokümantasyon Merkezi’nde düzenlenmiştir.

JDKG7095

IMG_0211

IMG_0214

01/03/2019

ORTA ANADOLU AVRUPA MÜKEMMELİYET MERKEZİ PROJESİ

JEAN MONNET DERSİ SERİSİ

“AVRUPA SOSYAL POLİTİKASI” VE “SAĞLIK POLİTİKALARI VE SAĞLIK TURİZMİNDE AVRUPA BÜTÜNLEŞMESİ”

YER: MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ

Orta Anadolu Avrupa Mükemmeliyet Merkezi (ANAMER) Projesi tarafından desteklenen faaliyetler serisi kapsamında, Prof. Dr. Zeki ERDUT ve Doç. Dr. İlkay TAŞ Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Jean Monnet dersi vermiştir. Etkinlik, Uluslararası İlişkiler Bölümü lisans öğrencilerinin katılımı ile 1 Mart 2019 tarihinde düzenlenmiştir. Prof. Dr. ERDUT “Avrupa Sosyal Politikası”, Doç. Dr. GÜRSOY “Avrupa Birliği’nde Sağlık Politikaları ve Sağlık Turizmi” konulu sunumlarını gerçekleştirmiştir.

IMG-20190301-WA0031

IMG-20190301-WA0010

IMG-20190301-WA0013

IMG-20190301-WA0027

22/02/2019

ORTA ANADOLU AVRUPA MÜKEMMELİYET MERKEZİ PROJESİ

JEAN MONNET DERSİ SERİSİ

“AVRUPA SOSYAL POLİTİKASI” VE “SAĞLIK POLİTİKALARI VE SAĞLIK TURİZMİNDE AVRUPA BÜTÜNLEŞMESİ”

YER: ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ

Orta Anadolu Avrupa Mükemmeliyet Merkezi (ANAMER) Projesi tarafından desteklenen faaliyetler serisi kapsamında, Prof. Dr. Zeki ERDUT ve Doç. Dr. İlkay TAŞ Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Jean Monnet dersi vermiştir. Etkinlik, İktisat Bölümü doktora öğrencilerinin katılımı ile 22 Şubat 2019 tarihinde düzenlenmiştir. Prof. Dr. ERDUT “Avrupa Sosyal Politikası”, Doç. Dr. GÜRSOY “Avrupa Birliği’nde Sağlık Politikaları ve Sağlık Turizmi” konulu sunumlarını gerçekleştirmiştir.

IMG-20190223-WA0009

ASBU- JM LEcture 22 02 2019

IMG-20190223-WA0012

22/10/2018

JEAN MONNET BURS PROGRAMI TANITIM TOPLANTISI

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından, 22 Ekim 2018, Pazartesi günü saat 14.30’da Sosyal Bilimler Enstitüsü Konferans Salonu’nda Jean Monnet Burs programı tanıtım toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, 2019-2020 akademik yılı için 180 kişiye burs fırsatı sunulacağından bahsedilmiştir. Ayrıca katılımcılara, kamu personeli, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları çalışanları ile üniversite akademik, idari personeli ve öğrencilerine yönelik AB ülkelerindeki eğitim fırsatları ve Jean Monnet Bursu imkânları hakkında bilgi verilmiştir.

IMG_8890

ean Monnet Burs Programı İletişim ve İzleme Uzmanı Didem OFLAZ’ın sunumu ile başlayan bilgilendirme toplantısı, soru-cevap bölümünün ardından sona ermiştir.

IMG_8908