Sosyal Kaynaşma Alanında Jean Monnet Kürsüsü

30/05/2019

SOSYAL KAYNAŞMA ALANINDA JEAN MONNET KÜRSÜSÜ PROJESİ

İŞGÜCÜ PİYASASI YAPISI VE KRİZLER KONULU ÇALIŞTAY

YER: TÜRKİYE CUMHURİYETİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

İZMİR İL MÜDÜRLÜĞÜ

İşgücü piyasası yapısı ve bu konuda yaşanan krizlere ilişkin  interaktif çalıştay serisinin ilki, sosyal güvenlik denetmenleri ile 30 Mayıs 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürlüğü’nde düzenlenmiştir. Çalıştay, İzmir İl Müdürü Sn. Ekrem GÜLCEMAL, Denetim Sorumlusu Sn. Alper ÇELİKKOL ile 20 sosyal güvenlik denetmeni ve Sosyal Kaynaşma Alanında Jean Monnet Kürsüsü Projesi yürütücülerinin katılımıyla iki oturumda gerçekleştirilmiştir. Çalıştayda, Jean Monnet Kürsüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki ERDUT açılış konuşmasını yapmış ve Sosyal Kaynaşma Alanında Jean Monnet Kürsüsü faaliyetlerinden bahsetmiştir. Etkinliğin birinci oturumunda, işgücü piyasasının yapısına yönelik bilgilendirme yapılırken ikinci oturumda konuya ilişkin tartışma bölümüne yer verilmiştir.

IMG-20190827-WA0002 (2)

Çalıştayın birinci oturumunda, Avrupa Birliği’nde ve Türkiye’de göç, işgücü piyasasının yapısı ve bu konuda yaşanan krizler gibi başlıklar değerlendirilmiştir. İkinci oturumda ise, katılımcılar işgücü piyasası uygulamalarına yönelik görüşlerini paylaşmıştır. Suriyeli mülteci krizinin Türkiye’nin sosyal güvenlik sistemi üzerindeki etkisi ve İzmir bölgesi açısından sonuçları çalıştayın tartışma bölümünde değerlendirilen diğer konulardır.

09/05/2019

SOSYAL KAYNAŞMA ALANINDA JEAN MONNET KÜRSÜSÜ PROJESİ

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE GÜNCEL GELİŞMELER ÇALIŞTAYI

YER: DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ AVRUPA DOKÜMANTASYON MERKEZİ

Anabilim Dalımız tarafından yürütülen Sosyal Kaynaşma Alanında Jean Monnet Kürsüsü faaliyetleri çerçevesinde 9 Mayıs 2019, Perşembe günü saat 13:30’da, Dokuz Eylül Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Avrupa Dokümantasyon Merkezi’nde “Avrupa Birliği’nde Güncel Gelişmeler” konulu çalıştay düzenlenmiştir. Çalıştayda, Jean Monnet Kürsüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Erdut açılış konuşmasını yapmıştır. Prof. Dr. Erdut, Avrupa Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkürlerini ilettikten sonra, Avrupa Birliği’nde yaşanan güncel gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulunmuştur.

IMG_0842

Çalıştay, katılımcıların katkılarını sunduğu tartışma bölümü ile zenginleştirilmiştir. Bu kapsamda, Brexit, Avrupa bütünleşmesinin geleceği, Avrupa Birliği-Çin ilişkileri, Avrupa sosyal politikası, yükselen aşırı sağ partiler, göç yönetimi, Balkanlar, Avro krizi, Türkiye-AB ilişkileri gibi konu başlıkları tartışılmıştır.

IMG_0845

IMG_0848

02/05/2019

SOSYAL KAYNAŞMA ALANINDA JEAN MONNET KÜRSÜSÜ PROJESİ

“1974 KIBRIS BARIŞ HAREKATI: KAVRAMSAL BİR TARTIŞMA” KONULU KONFERANS

YER: DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ AVRUPA DOKÜMANTASYON MERKEZİ

Sosyal Kaynaşma Alanında Jean Monnet Kürsüsü faaliyetleri kapsamında 2 Mayıs 2019, Perşembe günü saat 13:30’da, Dokuz Eylül Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Avrupa Dokümantasyon Merkezi’nde, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Altuğ Günal’ın sunumuyla “1974 Kıbrıs Barış Harekatı: Kavramsal Bir Tartışma” konulu etkinlik düzenlenmiştir. Etkinlikte, Jean Monnet Kürsüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Erdut açılış konuşmasını yapmıştır.

IMG_0759

Doç. Dr. Günal sunumunda Kıbrıs Barış Harekatı’nın tarihsel gelişimine yer vererek, konuyu insani müdahale çerçevesinde değerlendirmiştir.

IMG_0764

FIJU6553

Etkinlik, Prof. Dr. Erdut’un Doç. Dr. Günal’a teşekkür belgesini takdim etmesi ile sona ermiştir.

IMG_0790

18/04/2019

SOSYAL KAYNAŞMA ALANINDA JEAN MONNET KÜRSÜSÜ PROJESİ

“19. YÜZYILDA BALKANLAR: PANAROMİK BİR BAKIŞ” KONULU ETKİNLİK

YER: DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ AVRUPA DOKÜMANTASYON MERKEZİ

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Avrupa Birliği Anabilim Dalı tarafından yürütülmekte olan Sosyal Kaynaşma Alanında Jean Monnet Kürsüsü faaliyetleri kapsamında, 18 Nisan 2019, Perşembe günü,  İşletme Fakültesi, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü öğretim üyesi, Doç. Dr. İbrahim Alper Arısoy’un sunumuyla “19. Yüzyılda Balkanlar: Panaromik Bir Bakış” konulu bir konferans düzenlenmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Avrupa Dokümantasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Jean Monnet Kürsüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Erdut açılış konuşmasını yapmıştır.

IMG_0530

Doç. Dr. Arısoy sunumunda Balkanların kavramsal ve tarihsel çerçevesini, Balkan şehirlerinin günümüze kadar geçirdiği dönüşümü panaromik bir bakış açısıyla değerlendirmiştir.

IMG_0526

IMG_0527

Etkinlik, Prof. Dr. Erdut’un Doç. Dr. Arısoy’a teşekkür belgesini takdim etmesi ile sona ermiştir.

IMG_0534

02/03/2019

SOSYAL KAYNAŞMA JEAN MONNET KÜRSÜSÜ PROJESİ

“GÖÇ VE TRAVMA” KONULU EĞİTİM

Sosyal Kaynaşma alanında Jean Monnet Kürsüsü faaliyetleri kapsamında, Dr. Kutay TAŞ Jean Monnet Kürsüsü proje ekibine travma sonrası duygu bozuklukları ve travma yaşayan kişilere nasıl yaklaşılması gerektiği konularında eğitim vermiştir. Dr. TAŞ, çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında uzman doktor olup, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi bölümünde çalışmaktadır ve proje ekibinin bir üyesidir. Eğitim 3 Mart 2019 tarihinde Avrupa Dokümantasyon Merkezi’nde düzenlenmiştir.

JDKG7095

IMG_0211

IMG_0214

22/10/2018

JEAN MONNET BURS PROGRAMI TANITIM TOPLANTISI

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından, 22 Ekim 2018, Pazartesi günü saat 14.30’da Sosyal Bilimler Enstitüsü Konferans Salonu’nda Jean Monnet Burs programı tanıtım toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, 2019-2020 akademik yılı için 180 kişiye burs fırsatı sunulacağından bahsedilmiştir. Ayrıca katılımcılara, kamu personeli, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları çalışanları ile üniversite akademik, idari personeli ve öğrencilerine yönelik AB ülkelerindeki eğitim fırsatları ve Jean Monnet Bursu imkânları hakkında bilgi verilmiştir.

IMG_8890

ean Monnet Burs Programı İletişim ve İzleme Uzmanı Didem OFLAZ’ın sunumu ile başlayan bilgilendirme toplantısı, soru-cevap bölümünün ardından sona ermiştir.

IMG_8908